Strategia Unii Europejskiej na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020-2025
Jak podaje Komisja Europejska w ostatnich dziesięcioleciach Unia Europejska poczyniła znaczne postępy w zakresie równości kobiet i mężczyzn. Jest to wynikiem: prawodawstwa dotyczącego równego traktowania; uwzględnienia aspektu płci, włączania problematyki płci do wszystkich innych obszarów polityki; konkretnych środków na rzecz awansu kobiet. Do pozytywnych tendencji należy zaliczyć wyższą liczbę kobiet na rynku pracy oraz postępy w zdobywaniu przez nie coraz lepszego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Wciąż jednak występują różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn, a na rynku pracy to głównie kobiety są nadal zatrudniane w gorzej opłacanych sektorach. Nie są też dostatecznie reprezentowane na stanowiskach, które wymagają podejmowania decyzji.
Strategia UE na rzecz równouprawnienia płci 2020-2025 przedstawia działania mające na celu osiągnięcie znacznych postępów na rzecz równości płci w Europie, tzn. zwalczanie przemocy na tle płciowym, przełamywanie stereotypów związanych z płcią, zniwelowanie różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn na rynku pracy, zapewnienie równego udziału w różnych sektorach gospodarki, rozwiązanie problemu zróżnicowania wynagrodzeń i emerytur ze względu na płeć, zniwelowanie różnic płci jeśli chodzi o opiekę nad osobami zależnymi i osiągnięcie równowagi płci w procesie podejmowania decyzji i w polityce. W strategii przyjmuje się dwutorowe podejście do kwestii uwzględnienia aspektu płci, połączone z ukierunkowanymi działaniami, gdzie interselekcjonalność jest horyzontalną zasadą jej wdrażania. Chociaż strategia skupia się na działaniach w ramach UE, jest ona spójna z polityką zewnętrzną UE w zakresie równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet:
- Jednym z pierwszych rezultatów strategii są: wiążące środki w zakresie przejrzystości wynagrodzeń, które Komisja przedstawiła 4 marca 2021 r.
- W dniu 8 marca 2022 r. Komisja Europejska przyjęła nowy ogólnounijny wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Ma on na celu wprowadzenie ukierunkowanych minimalnych przepisów dotyczących praw tej grupy ofiar przestępstw oraz kryminalizację najpoważniejszych form przemocy wobec kobiet i cyberprzemocy.
- Ważnym osiągnięciem jest także dyrektywa w sprawie równowagi płci w organach spółek, której celem jest poprawa równowagi płci na stanowiskach decyzyjnych w największych spółkach notowanych na giełdzie w UE. Po 10 latach negocjacji dyrektywa została ostatecznie przyjęta 22 listopada 2022 r.
- Z kolei 8 marca 2023 r. Komisja Europejska rozpoczęła kampanię na rzecz przełamywania stereotypów związanych z płcią, która dotyczy stereotypów związanych z płcią dotykających zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnych sferach życia, m.in. przy wyborze kariery zawodowej, podziale obowiązków opiekuńczych czy podejmowaniu decyzji.
Zobacz także:
- Europejski Instytut Ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE)
- Portal monitorowania strategii równości płci
- Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Unia Równości: Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020-2025
- Roczne sprawozdanie na temat równości płci: 2023 Report on gender equality in the EU
- Strategiczne zaangażowanie na rzecz równości płci w latach 2016–2019: Strategic engagement for gender equality 2016-2019
- Evaluation of the strengths and weaknesses of the strategic engagement for gender equality 2016-2019
- Report: New visions for gender equality 2019
- Factsheet - What Europeans have to say about gender equality 2018
- Factsheet - Championing gender equality