Kultura równości

Prawa Człowieka

10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia 2023 r. przypada 75. rocznica przyjęcia przez Organizację Narodów Zjednoczonych jednego z najważniejszych w skali całego globu dokumentu, stanowiącego kamień milowy w historii obrony praw człowieka - Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Kończy się rok obchodów, organizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych pod hasłem: „Godność, Wolność i Sprawiedliwość dla Wszystkich”. W związku z tym 11 i 12 grudnia br. w Biurze Wysokiego Komisarza do spraw Prawa Człowieka w Genewie organizowany jest międzynarodowy panel dyskusyjny, mający na celu planowanie rozwiązań, służących wzmocnieniu ochrony praw człowieka, jako jednemu z największych wyzwań współczesności. Dzięki powstaniu wirtualnego Centrum Kongresowego Human Rights 75, zdolnego przyjąć 3000 uczestników online, każdy, kto dokona wcześniej rejestracji, będzie mógł śledzić obrady i zaznaczyć swoje zaangażowanie w tematykę ochrony praw człowieka.

Można włączyć się również w działania biorąc aktywny udział w kampaniach #Act4RightsNow i #HumanRights75 lub organizując własne wydarzenie z okazji Dnia, z wykorzystaniem materiałów (tekstów, nagrań, zdjęć) dostępnych na specjalnie do tego celu stworzonej stronie na portalu ONZ. 

Biorąc pod uwagę, że młodzi ludzie stoją przed szczególnymi wyzwaniami w zakresie korzystania ze swoich praw, a jednocześnie często odgrywają główną rolę, jako inicjatorzy działań na rzecz praw człowieka, Biuro Wysokiego Komisarza na rzecz Praw Człowieka utworzyło również Młodzieżową Grupę Doradczą w ramach inicjatywy Prawa Człowieka 75, która uczestniczy w projektowaniu, wdrażaniu i monitorowaniu działań związanych z prawami człowieka.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, ogłoszona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanawia niezbywalne prawa każdej istoty ludzkiej – bez względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, język, poglądy polityczne lub inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek, urodzenie czy jakikolwiek inny status. Dostępna obecnie w ponad 500 językach, jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie.

Wszystko o prawach człowieka, Międzynarodowych Trybunałach Sprawiedliwości oraz mechanizmach ochrony praw człowieka jest dostępne na stronie Ośrodka Informacji ONZ.