Kultura równości

Struktura Społeczności Uniwersytetu

Plan Równości Płci to najważniejszy dokument dla Kultury Równości Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Potrzebuje działań PR, szerokiej akceptacji i przychylności, aby mógł być w pełni realizowany przez nas wszystkich.

Z tego powodu kontynuujemy mini cykl, który ma na celu przybliżenie Planu. Dzielimy go na części i zagadnienia, aby łatwiej mógł wybrzmieć i zaprezentować ogrom informacji i wartości, jaki w sobie niesie. 

Plan Równości płci PR część 2

Struktura społeczności Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego według płci

Osoby zatrudnione

Według danych z lutego 2023 r. Uniwersytet Kaziemierza Wielkiego zatrudnia 1158 osób: większość stanowią kobiety – 59%

  • 684 osoby zatrudnione to osoby będące nauczycielami akademickimi: kobiety stanowią 53%
  • 474 to osoby zatrudnione w administracji: kobiety stanowią 79%Osoby zatrudnione na UKW Rycina 1

 

 

Stanowiska oraz tytuły i stopnie naukowe nauczycieli akademickich

Kobiety stanowią większość wśród osób zatrudnionych na stanowisku asystenta (59%) oraz adiunkta (61%), natomiast na stanowiskach profesora uczelni i profesora proporcje między płciami ulegają zmianie: w grupie profesorów uczelni mężczyźni dominują (61%), a w grupie profesorów liczebna przewaga mężczyzn jest jeszcze bardziej wyraźna, bowiem stanowią oni 74%. 

Struktura płci na poszczególnych stanowiskach akademickich UKW

Proporcje płci osób posiadających stopnie i tytuły naukowe, odzwierciedlają w dużym stopniu strukturę płci dla poszczególnych stanowisk. Zatrudnienie na danym stanowisku jest często uwarunkowane posiadaniem odpowiedniego stopnia lub tytułu.

Rycina 3. Stopnie i tytuły UKW z podziałem na płeć

Zestawienie stopni i tytułów z podziałem na płeć pokazuje przewagę kobiet wśród osób z tytułem zawodowym magistra i ze stopniem naukowym doktora oraz odwrócenie tej tendencji w grupie osób ze stopniem doktora habilitowanego i z tytułem profesora. Kobiety stanowią jedynie 26% osób posiadających tytuł profesora. Widoczne jest spowolnienie rozwoju kariery naukowej kobiet po uzyskaniu stopnia naukowego doktora lub rezygnacja z dalszego awansu naukowego, szczególnie z ubiegania się o tytuł profesora.

Wynagrodzenia

Stawki wynagrodzenia zasadniczego na stanowiskach asystenta, adiunkta, profesora uczelni i profesora są zasadniczo równe dla obu płci. W grupie mężczyzn najwyższy łączny dodatek do wynagrodzenia zasadniczego wynosi 5000 PLN. W grupie kobiet najwyższy dodatek jest o połowę niższy i wynosi 2500 PLN.

Należy jednak zwrócić uwagę, że pełnienie niektórych funkcji kierowniczych uzależnione jest od zatrudnienia na stanowisku profesora uczelni lub profesora, w związku z tym wysokość dodatków może odzwierciedlać dysproporcje płci dotyczące zatrudnienia na tych stanowiskach.

Funkcje kierowicze

W strukturze Uniwersytetu dostrzegalny jest brak równowagi płci na różnych poziomach zarządzania. Widoczna jest przewaga mężczyzn na najwyższych szczeblach zarządzania uniwersytetem. Funkcje rektora oraz czterech prorektorów pełnią wyłącznie mężczyźni.

 Rycina 4: Udział kobiet i mężczyzn pełniących funkcje kierownicze UKW

W 17 wydziałach oraz w 2 instytutach, w 2023 roku wśród osób kierujących tymi jednostkami 68% stanowili mężczyźni, a 32% kobiety. Natomiast pośród 20 osób pełniących funkcje ich zastępców, których zadaniem jest kierowanie działalnością dydaktyczną jednostek, dominowały kobiety, stanowiąc 65%.

Osoby kierujące katedrami funkcjonującymi w obrębie wydziałów i instytutów to także w przeważającej liczbie mężczyźni (64%). W większości podstawowych jednostek organizacyjnych zauważalna jest wyraźna dominacja mężczyzn, jako kierowników katedr. 

Występujące tutaj dysproporcje w wielu wypadkach powiązane są ze specyficzną strukturą zatrudnienia w poszczególnych jednostkach, w szczególności z proporcjami między płciami w zakresie ich reprezentacji osób zatrudnionych na stanowiskach profesora uczelni i profesora, które mogą pełnić funkcje kierownicze. W wielu jednostkach na tych stanowiskach zaznacza się liczebna przewaga mężczyzn.  

Funkcję dyrektora szkoły doktorskiej pełni mężczyzna. W sześciu radach dziedzin przewodniczącymi jest pięciu mężczyzn (83%). Natomiast osoby kierujące czterema kolegiami – jednostkami obsługującymi proces dydaktyczny i zapewniającymi jakość kształcenia – to w większości kobiety (75%).

Zauważalna jest natomiast dominacja kobiet na najwyższych stanowiskach administracyjnych: funkcje kanclerza i kwestora oraz ich zastępców pełnią wyłącznie kobiety.  Także pozostałe stanowiska kierownicze w administracji Uniwersytetu zajmują w większości kobiety (73%). Przewaga kobiet pełniących funkcje kierownicze w administracji wynika jednak w dużej mierze ze specyficznej struktury zatrudnienia w tym sektorze, gdzie generalnie przeważają kobiety. 

Dopełnieniem obrazu struktury płci w zarządzaniu Uniwersytetem jest lista 12 pełnomocników rektora, na której mężczyźni stanowią większość.

Analiza zgromadzonych danych na temat reprezentacji płci na stanowiskach kierowniczych wskazuje na przewagę mężczyzn zajmujących stanowiska związane z zarządzaniem instytucją oraz działalnością naukową. Zauważalna jest wyższa reprezentacja kobiet pełniących funkcje kierownicze związane z administracją oraz z procesem dydaktycznym. Wraz z obniżaniem się poziomu zarządzania liczba kobiet wzrasta, jednak ta tendencja zostaje przełamana, ponieważ na poziomie kierowania katedrami dominują mężczyźni.

Gremia decyzyjne

Przedmiotem analizy jest struktura płci w następujących gremiach: senat, rada uczelni, rady dziedzin oraz rady naukowe podstawowych jednostek organizacyjnych (wydziałów i instytutów). 

W Senacie mężczyźni i kobiety znajdują niemal równą reprezentację.

W Radzie Uczelni jest więcej kobiet.

W 6 Radach Dziedzin widoczna jest liczebna przewaga mężczyzn.

 

Rycina 6: Reprezentacja kobiet i mężczyzn w Radach Dziedzin

Rady naukowe wydziałów i instytutów

W 19 Radach naukowych zasiadały łącznie 293 osoby, w tym 176 mężczyzn stanowiących 60% oraz 117 kobiet stanowiących 40%. Przewodniczącymi tych gremiów są w większości mężczyźni (74%). 

Osoby uczące się

W Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego kształci się 7021 osób, w tym 4593 kobiety (65%) oraz 2428 mężczyzn (35%)

Rycina 8: Osoby uczące się na UKW

W każdej grupie wyróżnionej  można zauważyć przewagę liczebną kobiet nad mężczyznami. Wśród osób uczęszczających na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie kobiety stanowią 65,6% wszystkich studiujących. Zatem jest ich niemalże dwukrotnie więcej niż mężczyzn (4500 kobiet i 2361 mężczyzn). W grupie doktorantek i doktorantów kobiety stanowią 60% osób uczących się (78 kobiet i 52 mężczyzn).

 

Rycina 9: Rozkład płci w społeczności osób uczących się

 

Najbardziej egalitarną ze względu na płeć formą kształcenia są studia niestacjonarne I stopnia, bowiem liczba kobiet i mężczyzn w tej grupie jest bardzo wyrównana. W pozostałych formach kształcenia (studia II stopnia lub jednolite) realizowanych zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych występuje zdecydowana przewaga liczebna kobiet.

Osoby kształcące się na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji 

Społeczność osób kształcących się na poziomie 8 PRK tworzą obecnie doktoranci i doktorantki studiów doktoranckich (46%) oraz szkoły doktorskiej (54%). Jest tu widoczna przewaga kobiet.

 Rycina 10: Rozkład płci osób uczących się na studiach doktoranckich i w szkole doktorskiej