Kariera naukowa a macierzyństwo dr Ewy Krause
„Kariera naukowa a macierzyństwo. Sytuacja naukowczyń w Polsce” to nowa książka autorstwa dr Ewy Krause - Adiunkta w Katedrze Pedagogiki Pracy i Andragogiki.
Na łamach publikacji dr Krause podejmuje problematykę godzenia kariery naukowej z macierzyństwem. Jak podkreśliła prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska w treści recenzji: „Autorka podjęła się wysoce oryginalnego i wymagającego dużej świadomości metodologicznej zadania (…). Recenzowana rozprawa wyraźnie poszerza dyskurs na temat ról rodzinnych i zawodowych kobiet w sektorze nauki i szkolnictwa wyższego. Chcę tym samym podkreślić, iż Autorka książki dołączyła do nielicznej grupy badaczek kultury rzeczywistości akademickiej, w której partycypują kobiety-naukowczynie i którą Autorka dookreślała przez rozpoznanie wielkości zakresu tejże rzeczywistości. Jednocześnie idea przewodnia pracy budzi wielowątkowe refleksje wychodzące poza jej główny obszar problemowy – inspiruje bowiem do niekonwencjonalnego namysłu nad społeczną odpowiedzialnością uczelni wyższych, zjawiskiem nierówności społecznych i refleksji nad problematyką kapitału społecznego”.
Ewa Krause – matka i naukowczyni, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, zatrudniona w Katedrze Pedagogiki Pracy i Andragogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej dorobek naukowy obejmuje sześć prac zwartych, w tym: dwie monografie autorskie, jedną współautorską, dwie wieloautorskie i jedną redakcyjną; ponad 40 artykułów w czasopismach naukowych oraz rozdziałów w zbiorach pod redakcją. Wyniki prowadzonych badań prezentuje na konferencjach i seminariach naukowych oraz popularyzuje własną działalność naukowo-badawczą w ramach współpracy z mediami. Realizuje projekty badawcze i dydaktyczne. Zainteresowania naukowe autorki związane są z rozpoznawaniem i analizą zagadnień odnoszących się do rozwoju kariery zawodowej różnych podmiotów (przede wszystkim młodzieży studenckiej i kobiet). Podejmowana problematyka odnosi się do m.in. relacji życie zawodowe – życie rodzinne, a także rozpoznawania systemu wsparcia podmiotów edukacji i wychowania w zakresie łączenia i godzenia ról studenckich, rodzicielskich i zawodowych.
Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.