Równowaga płci w nauce
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, który został ustanowiony Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 22 grudnia 2015 r. Jego celem jest podkreślenie znaczącej roli dziewcząt i kobiet w rozwoju nauki i technologii oraz propagowanie równości płci w dziedzinie nauki, w tym jej znaczenia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Obchody Dnia są organizowane co roku przez UNESCO i UN Women - wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych do spraw Kobiet, we współpracy z wieloma organizacjami i instytucjami społeczeństwa obywatelskiego, które stawiają sobie za cel promowanie kobiet i dziewcząt w nauce.
Równość płci jest od dawna jednym z priorytetów w działalności UNESCO. Upowszechnienie dostępu kobiet i dziewcząt do edukacji, a następnie zwiększenie ich udziału w nauce to zasadniczy warunek rozwoju i pokoju na świecie.
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Polska w liczbach 2023” wynika, że w roku akademickim 2020/2021 prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn ukończyło studia. Jednak ich liczba stopniowo i systematycznie zmniejsza się wraz z coraz wyższymi stopniami naukowymi. Kobiet jest również zdecydowanie mniej w strukturach władzy, w polityce naukowej, a także w dziedzinach uznawanych za kluczowe dla rozwoju gospodarczego.
Kolejnym problemem jest też uznanie wartości odkryć i osiągnięć kobiet i związane z tym tzw. zjawisko Matyldy. To termin opisujący przypadki pomijania udziału kobiet naukowczyń w pracy badawczo-naukowej i przypisywania ich osiągnięć naukowcom mężczyznom. Ponadto zdarza się, że kobiety borykają się z wieloma barierami związanymi ze ścieżkami kariery oraz stereotypami.
Nierówności są coraz szerzej komentowane, a propagowanie równości płci w dziedzinie nauki musi stać się naturalne.
UKW realizując Pan Równości Płci dołącza do działań na rzecz równowagi kobiet i mężczyzn w nauce. W ramach przyjętych celów nasza uczelnia dąży do tego, aby praca kobiet była zauważona i doceniana.