Kultura równości

Kwiaty, słodycze, prawa kobiet. Co właściwie świętujemy 8 marca?

Rok 1975 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku, 8 marca po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

Jak to się zaczęło?

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej oraz Europie. W 1908 r. pracujące w amerykańskiej fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajk, domagając się takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni, a także skrócenia dnia pracy. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić po II wojnie światowej. Data została ustanowiona na 8 marca, co miało mieć związek ze strajkami kobiet w Rosji. W czwartek 8 marca 1917  r. kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój”, rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Mobilizacja

W ciągu stulecia Międzynarodowy Dzień Kobiet nabrał nowego światowego wymiaru w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Rozszerzający się ruch kobiet upowszechniły cztery światowe konferencje w sprawach kobiet zorganizowane przez ONZ. Wydarzenia te uczyniły obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zdarzeniem mobilizującym starania na rzecz praw kobiet i ich udziału w życiu polityczno- gospodarczym. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet. Tego Dnia nie tylko upamiętnia się odwagę i determinację kobiet, które zasłużyły się w historii swoich państw i społeczeństw, ale również apeluje o konieczność podjęcia nowych wyzwań.

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. W ciągu sześćdziesięciu lat ONZ brała udział w opracowywaniu międzynarodowych strategii, standardów, programów i celów promujących podwyższanie statusu kobiet. Osiągnięcia w dziedzinie praw kobiet stanowią już historyczne dziedzictwo świata.

Świadomość

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma więc głębokie przesłanie.  Obchodzony świadomie jest symbolem wieloletniej walki kobiet o zrównanie ich praw. Jest też okazją do przypomnienia, z jakimi wyzwaniami mierzą się współczesne kobiety.

Kwiaty i słodycze

Można zatem przyjąć, że obchodzenie tego święta jest wyrazem poszanowania praw kobiet oraz wyrazem szacunku dla nich, a obdarowywanie kwiatami czy słodyczami zwyczajem, który to podkreśla.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!