Kultura równości

10 marca Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn to święto, które w ponad 80 krajach na świecie jest obchodzone 19 listopada, w Polsce ma jednak inny termin. Święto Panów jest celebrowane dwa dni po Dniu Kobiet, a więc 10 marca. Dlaczego?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn,  jest świętem zapoczątkowanym pod koniec XX wieku przez Trinidad i Tobago - niewielkie, wyspiarskie państwo, położone nieopodal Wenezueli. Tradycja ta zyskała poparcie ONZ, a także popularność na świecie. Dzień Mężczyzn jest obecnie okazją do pokazania pamięci o Panach, do wspólnych spotkań czy złożenia życzeń, przede wszystkim jednak jest również szansą na zwrócenie uwagi na problemy mężczyzn oraz równość płci.

Celem ustanowienia Międzynarodowego Dnia Mężczyzn jest pamięć o zdrowiu mężczyzn, poprawa relacji między płciami, promowanie równości płci oraz podkreślenie prawidłowych męskich wzorców. To także sposób na uczczenie wkładu mężczyzn w budowanie relacji społecznych, podkreślenie roli partnerskiej i opieki nad dziećmi.

Święto jest też promowaniem podstawowych wartości humanitarnych i równościowych.

W Polsce tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzny nie jest zbyt długa. Ponadto bywa mylnie utożsamiana z coraz popularniejszym Dniem Chłopaka, który przypada na 30 września.

Data marcowego święta nie jest więc przypadkowa – jest odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet, świętowany dwa dni wcześniej.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mężczyzn!