Kultura równości

Różowe skrzyneczki na UKW

Co to jest różowa skrzyneczka? Na czym polega ta inicjatywa?

Od 2019 roku w całej Polsce, w porozumieniu z lokalnymi działaczkami i działaczami, Fundacja Różowa Skrzyneczka rozpoczęła akcję rozwieszania różowych skrzyneczek, wypełnionych bezpłątnymi podpaskami i tamponami.

Nasz Uniwersytet, w ramach realizacji Planu Równości Płci dołącza do misji i walki o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, w celu zniesienia wykluczenia i tabu menstruacyjnego. Chcemy, aby podpaski stały się takim samym wyposażeniem toalet, jak papier toaletowy.

Obecnie jesteśmy na etapie montażu różowych skrzyneczek w łazienkach UKW. Przy wsparciu Samorządu Studenckiego zostały wskazane miejsca ich zawieszenia - dostępne dla wszystkich. Dokładna lista punktów z różowymi skrzyneczkami zostanie opublikowana na stronach UKW oraz Kultury Równości, po zakończeniu wszystkich prac.

Nasz Uniwersytet zakupił podpaski, tampony oraz wkładki. Część pozyskał w ramach społecznej działalności producenta materiałów higienicznych w regionie, jednak bardzo ważnym elementem akcji będzie nasza własna wrażliwość, w duchu "weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli możesz", która towarzyszy i wpisana jest w inicjatywę Różowej Skrzyneczki, od momentu zawieszenia na zawsze.

Aż 4% osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Weź, jeśli potrzebujesz,
zostaw, jeśli masz nadmiar!
Nie bierz na zapas.

Różowa skrzyneczka: weź ile potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!