Raport z działań Rektorskiej Komisji ds. Równości Płci 2023/2024
Rektorska Komisja ds. Równości Płci przedstawia najważniejsze działania zrealizowane w roku akademickim 2023/2024.
Należą do nich przede wszystkim:
- Uruchomienie strony internetowej kulturarownosci.ukw.edu.pl, na której prezentowane są aktualne wydarzenia związane z promowaniem równości w przestrzeni akademickiej; baza wiedzy stanowiąca stały zasób; lista webinariów i publikacji poświęconych tematyce równościowej. Liczba wejśc w okresie 8 mcy od uruchomienia (2 listopada 2023 r.) to 140 808.
- Przygotowanie i rozpowszechnienie materiałów promocyjnych – banerów, plakatów, zakładek, przypinek.
- Spotkanie Pełnomocniczki ds. Równości Płci z Prorektorem ds. Studenckich i Jakości Kształcenia oraz Studenckim Kołem Seksuologicznym UKW.
- Opracowanie propozycji używania języka wrażliwego na płeć w komunikacji uczelnianej - Słownika definicji związanych z płcią, przygotowanego przez Studenckie Koło Seksuologiczne pod opieką dr Magdaleny Grabowskiej.
- Opracowanie Raportu nt. seksualności studentek i studentów UKW przygotowanego na podstawie badań naukowych przez Studenckie Koło Seksuologiczne pod opieką dr Magdaleny Grabowskiej.
- Dopracowanie anglojęzycznej wersji Planu Równości Płci UKW na lata 2023-2027.
- Zakup, zatowarowanie i montaż Różowych Skrzyneczek, które mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu menstruacyjnemu osób uczących się.
- Przygotowanie materiału i filmików z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt i Kobiet w Nauce (11 luty 2024 r.).
- Organizacja wykładu skierowanego do całej społeczności uniwersyteckiej, poprowadzonego przez funkcjonariuszy Policji w dniu 18 marca 2024 r. pt. Bezpieczne UKW podczas, którego zostały poruszone kwestie bezpieczeństwa własnego, ochrony bezpieczeństwa innych osób w sytuacji wystąpienia nagłego zagrożenia, ukrywania się z barykadowaniem pomieszczenia w sytuacji wtargnięcia na teren obiektu uzbrojonej niebezpiecznej osoby, tzw. aktywnego strzelca.
- Nawiązanie współpracy z Naczelnikiem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, która prowadzi akcję Bezpieczna kobieta. W ramach nawiązanej współpracy przeprowadzono 8-tygodniowy kurs samoobrony. Wzięło w nim udział 30 studentek i pracowniczek UKW (marzec-maj 2024 r.).
- Nawiązanie współpracy z Pełnomocniczką ds. Pomocy Psychologicznej dr Kamillą Komorowską.
- Nawiązanie współpracy z Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością Radosławem Cichańskim.
- Nawiązanie współpracy z Rektorską Komisją Antymobbingową.
- Nawiązanie współpracy z Biurem Aktywności Społecznej (BAS) Urzędu Miasta Bydgoszczy (Dyrektor Dorota Glaza).
- Pełnomocniczka ds. Równości Płci została zaproszona przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego na debatę Bydgoskie Kobiety Sukcesu.
- Pełnomocniczka ds. Równości Płci została zaproszona na Galę Sukcesu i Inspiracji Kobiety na Szczytach. Organizatorem wydarzenia była grupa inicjatywna She Speaks Success. Pełnomocniczka wzięła udział w dyskusji nt. Kobiety w świetle sukcesu: panel inspiracji i wiedzy.
- Przygotowanie pisma do JM Rektora z prośbą o poszerzenie kompetencji Komisji Antymobbingowej w zakresie dostosowania do zasad przeciwdziałania dyskryminacji.
- Przygotowanie pisma do Prorektora ds. Finansów i Organizacji z prośbą o raport z analizy aktów prawnych oraz określenie dobrych i złych praktyk w zakresie (nie)równości płci oraz z prośbą o diagnozę zróżnicowania pod względem płci wynagrodzeń i dodatków wśród osób zatrudnionych.
Ponadto obchodziliśmy wiele świąt, wydarzeń, dni. Były to między innymi: Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści, Międzynarodowy Dzień Kobiet, Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, Międzynarodowy Dzień Tolerancji, Światowy Dzień Zespołu Downa.
Na stronie pojawiły się posty na różne tematy, jak: seksizm, mobbing, mowa nienawiści, feminatywy, język inkluzywny, równość i dostępność, spektrum autyzmu, przemoc wobec kobiet, definicja gwałtu, a także treści o: strategii UE na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020-2025, o prawach człowieka w Bydgoszczy oraz opracowania dotyczące Planu Równości Płci UKW.
W najbliższych miesiącach Komisja:
dokona pogłębionej diagnozy (nie)równości płci w społeczności uniwersyteckiej:
- badania w celu zidentyfikowania doświadczeń osób pracujących i uczących się dotyczących (nie)równego traktowania ze względu na płeć (warunki pracy, kultura organizacyjna, stereotypy i uprzedzenia, zachowania, doświadczenia interpersonalne, w tym zjawiska dyskryminacji: język dyskryminacyjny, przejawy seksizmu, przemoc i dyskryminacja ze względu na płeć, molestowanie i molestowanie seksualne);
- badania w grupie kobiet zatrudnionych na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, badawczych i dydaktycznych w celu zidentyfikowania barier w rozwoju naukowym i dydaktycznym;
- badanie dotyczące poczucia zachowania równowagi między pracą/nauką a życiem rodzinnym u kobiet i mężczyzn pracujących oraz uczących się;
zorganizuje trzy szkolenia na temat:
- przemocy i dyskryminacji językowej oraz znaczenia języka równościowego w kulturze organizacyjnej;
- zarządzania różnorodnością, rozwijania umiejętności przywódczych i negocjacyjnych z uwzględnieniem potrzeb płci niedostatecznie reprezentowanych oraz kształtowania świadomych postaw szacunku i wrażliwości wobec innych;
- antydyskryminacyjnego dla osób zatrudnionych (z uwzględnieniem specyfiki stanowisk);
powoła zespoły robocze przy realizacji poszczególnych zadań wynikających z Planu Równości Płci na lata 2023-2027;
oraz przygotuje Kodeks Równości.
Rektorska Komisja ds. Równości Płci, Bydgoszcz, czerwiec 2024 r.