Kultura równości

7 listopada niezwykła data kobiet w nauce

Wierzę, że wszyscy młodzi ludzie zastanawiają się, jak ułożyć sobie życie; Gdy ja się zastanawiałam, zawsze dochodziłam do wniosku, że życie nie musi być łatwe, byle tylko nie było puste. I to życzenie zostało spełnione (Lise Meitner)

W 1867 r. w Warszawie na świat przyszła Maria Skłodowska-Curie, jedna z najbardziej rozpoznawanych polskich naukowczyń i zdobywczyni dwóch nagród Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. A jednak na nagraniu, na którym wręczono jej nagrodę Instytutu Radiologicznego została określona jako kobieta, która pomogła mężowi odkryć rzadki pierwiastek. Nagranie z wręczenia nagrody to okazja by usłyszeć głos Madame Curie.

17 listopada 1878 r. w Wiedniu urodziła się Lise Meitner, która po przejściu na protestantyzm w 1908 r. zaczęła obchodzić urodziny 7 listopada. Austriacka wybitna uczona jest dziś wzorem naukowczyni niemal całkiem zapomnianej. Jej wspaniałe osiągnięcia nie zyskały nigdy odpowiedniego uznania, mimo że zespół, w którym pracowała otrzymał nagrodę. Nagrodę Nobla z chemii za rok 1944 otrzymał Otto Hahn za odkrycie rozszczepienia ciężkich jąder.

Maria Skłodowska-Curie odkryła polon (Po, łac. polonium, liczba atomowa 84) i rad (Ra, łac. radium, liczba atomowa 88), a także zbadała zjawisko radioaktywności. Lise Meitner odkryła protaktyn (Pa, łac. protactinium, liczba atomowa 94), zjawisko Augera i zinterpretowała rozszczepienie jądra atomowego. Albert Einstein mówił o niej nasza Maria Curie.

Obie Uczone zostały uhonorowane własnym miejscem w układzie okresowym - kiur (Cm, łac. curiumi, liczba atomowa 96) oraz meitner (Mt, łac. meitnerium, liczba atomowa 109) zostały nazwane na ich cześć.

Pamiętajmy o kobietach w nauce.

To apel, który ma na celu zwrócenie uwagi na znaczący wkład kobiet w rozwój nauki i technologii. Choć historycznie kobiety były marginalizowane, to ich praca i odkrycia miały ogromny wpływ na postęp ludzkości. Przykłady takich kobiet pokazują, jak ważna jest ich rola. Współczesne wyzwania i wciąż niesymetryczne szanse wymagają działania na rzecz większej równości i wsparcia dla kobiet w nauce.