Historie Równości. Nowy cykl Kultury Równości UKW
Historie Równości to autorski cykl realizowany w ramach Kultury Równości Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prowadzony przez dr Monikę Opiołę-Cegiełkę – historyczkę i filolożkę romańską, adiunktkę na Wydziale Historycznym UKW.
W ramach projektu podejmowane są tematy związane z historią kobiet, ruchami kobiecymi oraz feminizmem. Celem inicjatywy jest przybliżenie historii kobiet, aby lepiej zrozumieć świat, a także przywrócenie właściwych proporcji w postrzeganiu wydarzeń i procesów historycznych. Cykl odkrywa kobiece postacie, które często pozostają zapomniane lub marginalizowane, mimo że odegrały istotną rolę w dziejach.
Wierzę, że opowieść o kobietach w historii pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć świat i oddać rzeczywiste proporcje wydarzeniom historycznym – podkreśla dr Opioła-Cegiełka. W swoich analizach odkrywa obszary życia społecznego, w których kobiety odegrały znaczące role, a które często były pomijane w dominujących narracjach polityczno-militarnych i przez lata pozostawały w cieniu głównego nurtu historii.
W 2009 r. prof. Magdalena Środa pisała: Historia jest historią mężczyzn, narracje, które kształtują naszą tożsamość, są narracjami mężczyzn i to oni też są bohaterami opowieści, które opowiadają. Kobiety pozostają gdzieś w cieniu, nie tylko historii, ale i mężczyzn, odseparowane, rozproszone, zamknięte w prywatności, skupione na tym, by mężczyźni historię tę nadal budowali. Inspirując się tymi słowami dr Monika Opioła-Cegiełka (MOC) dokłada także swoją cegiełkę do budowy nowej narracji, w której kobiety już obecne będą. Odkryjmy wspólnie MOC historii!
Historie Równości. Głos Równości: Wolność Kobiet 1918
Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci,
Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(lki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania jak również wojskowi.
28 listopada 1918 r. na mocy dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Polkom zagwarantowano prawa wyborcze, zarówno czynne jak i bierne. Jako pierwsze w parlamencie zasiadły: Jadwiga Dziubińska, Zofia Moraczewska, Gabriela Balicka, Irena Kosmowska i Maria Moczydłowska, a w wyborach uzupełniających także Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwów państwowych i innych instytucji: szukajwarchiwach.gov.pl.