Kultura równości

Raport Komisji Europejskiej na rzecz równości i niedyskryminacji 2019-2024

Z przygotowanego przez Komisję Europejską raportu Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością wynika, że w 2023 r. Gender Equality Index, czyli wskaźnik stosowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, wynosił w UE 70,2 pkt. W unijnej punktacji 0 - oznacza stan całkowitej nierówności, a 100 – stan pełnej równości płci w ocenianych sferach.

Dzięki ciągłym działaniom prawnym i akcjom społecznym zwiększa się wskaźnik równouprawnienia kobiet i mężczyzn w UE. Również w Polsce sytuacja poprawia się, ale wciąż pozostajemy w tyle w stosunku do średniej unijnej. Gender Equality Index wzrósł dla Polski z 55,2 pkt w 2019 r. do 61,9 pkt w 2023 r. To 18. miejsce w w gronie państw UE pod względem równości płci.

Wśród największych wyzwań dla równości płci w UE Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025 wskazuje zjawisko przemocy wobec kobiet ze względu na płeć, czyli przemocy skierowanej przeciwko kobiecie, ponieważ jest kobietą. Dane pokazują, że co trzecia kobieta w Unii Europejskiej doświadczyła przemocy seksualnej, 22 proc. – przemocy ze strony partnera życiowego, a 55 proc. kobiet molestowania seksualnego.

Natomiast jedną z największych barier utrudniających osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn są negatywne stereotypy płci. Oczekiwania podyktowane stereotypami, bazujące na ustalonych normach przewidzianych dla kobiet i mężczyzn, dziewcząt i chłopców, ograniczają ich wybory i wolność, prowadząc m.in. do luki płacowej czy dominacji przedstawicieli jednej płci w określonych zawodach, ze szczególnym wskazaniem na zawody z sektora AI.


Osiągnięcie równości, zgodnie z art. 3 TUE, jest celem postawionym zarówno przed UE, jak i jej państwami członkowskimi. Raport powstał na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i jego autorami są: dr hab. Aleksandra Szczerba prof. AJP, dr Anna Drabarz oraz dr hab. Marcin Szewczyk prof. WSIiZ. Zawiera przegląd działań Komisji Europejskiej w kadencji 2019–2024 na rzecz urzeczywistnienia wartości równości i niedyskryminacji.