Nowy Regulamin Pracy UKW. Analiza wartości i zasad
27 czerwca 2024 r. został wprowadzony nowy Regulamin Pracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Fakt ten stał się pretekstem do krótkiej analizy jego treści pod kątem wartości Kultury Równości, która realizuje Plan Równości Płci UKW:
- równość
- różnorodność
- inkluzywność
Zasadniczo dyrektywy w Regulaminie nie są nowe. To tylko dodatkowa szansa na wybrzmienie jego bardzo ważnych założeń, jakimi powinna kierować się nasza pracownicza społeczność każdego dnia pracy.
Bądźmy świadomi, że:
Postanowienia Regulaminu dotyczą nas wszystkich - Pracodawcy oraz wszystkich Pracowników bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i zajmowane stanowisko!
Przeciwdziałanie dyskryminacji
W naszej społeczności pracowniczej nie ma miejsca na dyskryminację, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca natomiast ma obowiązek przeciwdziałać dyskryminacji!
Przeciwdziałanie mobbingowi i molestowaniu
My wszyscy, Pracownicy, jesteśmy odpowiedzialni i mamy obowiązek wpływać na kształtowanie i przestrzeganie zasad współżycia społecznego w naszym Uniwersytecie, w którym nie ma miejsca na mobbing czy molestowanie seksualne a Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania tym zjawiskom i pomóc każdemu Pracownikowi, który zgłosi się po pomoc.
Fundament równego traktowania
W naszej społeczności pracowniczej obowiązuje zasada równego traktowania w zatrudnieniu, fundamentalna zasada prawa pracy, która ma na celu zapewnienie, że pracownicy są traktowani sprawiedliwie i bez dyskryminacji w miejscu pracy. Zasada ta zakłada, że każdy pracownik powinien być oceniany i traktowany wyłącznie na podstawie swoich umiejętności, kwalifikacji oraz pracy, a nie na podstawie cech osobistych takich jak płeć, rasowe lub etniczne pochodzenie, religia, wiek, orientacja seksualna czy niepełnosprawność.
Zasada równego traktowania
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu ma również zastosowanie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Na straży zasady równego traktowania w zatrudnieniu stoi Pracodawca.
W świetle wartości Kultury Równości UKW Regulamin sprawuje nadzór nad kluczowymi zasadami społecznymi. Podnosi świadomość w tym zakresie, propaguje oraz co najistotniejsze - reguluje postępowanie w naszej pracowniczej społeczności. Inaczej mówiąc wymaga i egzekwuje wykonywanie postanowień!
Co warto z tym zrobić?
- Bądźmy mili dla swoich współpracowników – to nic nie kosztuje, a może sprawić, że dzień w pracy stanie się przyjemniejszy dla wszystkich,
- Szanujmy różnorodność – każdy z nas jest inny i to właśnie te różnice czynią naszą pracowniczą społeczność wyjątkową. Doceniajmy to, co inni do niej wnoszą,
- Komunikacja to klucz – rozmawiajmy otwarcie i szczerze, ale zawsze z poszanowaniem uczuć innych. Empatia to podstawa w budowaniu dobrych relacji,
- Chwalmy publicznie, krytykujmy prywatnie – docenianie osiągnięć innych publicznie motywuje, a konstruktywna krytyka w cztery oczy pomaga uniknąć nieporozumień,
- Pomagajmy i bądźmy pomocni – czasami mały gest, taki jak pomoc w trudnym zadaniu, może zrobić wielką różnicę. Wzajemne wsparcie buduje zaufanie i zespół.