Mobbing na uczelniach. Ministerstwo obserwuje, analizuje i zapowiada systemowe zmiany
– Każde zachowanie, które ma znamię mobbingu czy dyskryminacji, niepokoi wszystkich, zarówno rektorów uczelni, jak i nas w ministerstwie. Dlatego rozpoczęliśmy projekt Bezpieczna Uczelnia, który ma na celu diagnozę problemu, określenie jego skali oraz wskazanie działań, jakie mogą być prowadzone, aby temu zjawisku zapobiegać i je minimalizować – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Jeszcze 10 lat temu nikt na uczelniach nie mówił o mobbingu. To środowisko powinno być wyjątkowo krystaliczne, jeżeli chodzi o etykę, moralność, natomiast od kilku ostatnich lat te zjawiska zaczynają wypływać, zarówno w mediach, jak i w naszych badaniach, które pokazują, że mobbingu na uczelniach jest bardzo dużo. Uważam, że takie inicjatywy jak Bezpieczna Uczelnia są niezwykle ważne, żeby docierały do ludzi, ponieważ jeżeli nie mówimy o jakimś temacie, to on po prostu nie istnieje – przekonuje dr Joanna Gruba, prezeska zarządu Fundacji Science Watch Polska.
Skala zjawiska mobbingu i dyskryminacji osiągnęła poziom, który zmusił Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) do działania. Nadchodzą audyty, badania, nowe procedury oraz twarde decyzje. Projekt Bezpieczna Uczelnia to sygnał dla wszystkich.
17 czerwca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainaugurowało posiedzenie nowo powołanego Zespołu ds. identyfikacji dobrych praktyk i opracowania mechanizmów przeciwdziałania mobbingowi, wspierania dobrostanu osób pracujących oraz kształcących się w systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz profilaktyki zdrowia psychicznego w środowisku akademickim. Do zadań zespołu należą m.in. analiza stanu prawnego, identyfikacja ryzyka mobbingu, zbadanie przykładów i zjawisk, propozycje prawne i proceduralne, z uwzględnieniem ochrony dla zgłaszających, analiza wsparcia zdrowia psychicznego i działań antymobbingowych oraz przygotowanie rekomendacji dotyczących wsparcia zdrowia psychicznego i dobrostanu w środowisku akademickim.
Więcej o problemie i projekcie Bezpieczna Uczelnia.